Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mamy swój skarb

Drukuj
Kategoria: Historia
Opublikowano Admin

 

Nie wielu osobom wiadomo, że w Kaskach były prowadzone w latach 1969/70 wykopaliska archeologiczne. Żyjemy na terenie, jak dowodzą materiały, gdzie wiele wieków temu istniało od I do IV w. n.e. grodzisko ludzkie, którego dosięgały wpływy Imperium Rzymskiego.

Nie zdawałem sobie sprawy, że na moim polu istnieje cmentarzysko archeologiczne Pewnego dnia ujrzałem czterech mężczyzn, którzy chodzili po moim polu- wspomina pan Henryk Banaszek - Nie przykuło to mojej uwagi, dopóki ci Panowie nie powiedzieli mi, czego właściwie szukają. Wypytywali mnie najpierw, czy znajduję podczas prac polowych, różnego rodzaju przedmioty. Odpowiedziałem twierdząco, dodając, że nie przywiązuję do tego większej uwagi. Drugi z nich pokazał mi jeleni róg - tak wtedy myślałem - na którym były różnego rodzaju wzory, dziurki. Zapytał, czy znalazłem kiedyś taką rzecz. Znajdywałem już poroża, więc przytaknąłem. Wtedy uświadomili mi, że jest to drogocenna rzecz - igła rybacka pochodząca z IV w. n.e. Nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że na naszym polu mogą znajdować się bezcenne archeologiczne przedmioty. To też większe było nasze zdziwienie, gdy nam to oświadczono. Dodano, że nie wolno prowadzić w tym miejscu żadnej budowy, wykopywać głębokich dołów, aby nie zniszczyć tego co kryje ziemia - dopowiada Pani Elżbieta. Nie pozwolono nawet przeprowadzić melioracji.

Po pewnym czasie archeolodzy wrócili. Przywieźli ze sobą odpowiedni sprzęt i rozpoczęli pracę. Zastanawiają się Państwo, jak prowadzone są takie wykopaliska archeologiczne? Każdy z nas, zapewne, ma przed oczyma wykopane głębokie rowy, w których archeolodzy poszukują "skarbów". Jednak nasi Panowie są bardziej nowocześni. Oni nie przekopują całego pola w poszukiwaniu archeologicznych przedmiotów. Posiadają sprzęt techniczny, którym przeczesują dany obszar. Urządzenie sygnalizuje, gdy w ziemi znajduje się jakiś przedmiot- opowiada pani Elżbieta.

Nie wiemy, czy prócz monet oraz igieł rybackich, przypominających z wyglądu poroże jelenia, poszukiwacze jeszcze coś znaleźli. Podczas ich prac, nikt z nas tam nie chodził - mówi Pan Henryk.

Państwo Henryk i Elżbieta Banaszek są w posiadaniu dowodów, które mogą poświadczyć to zdarzenie. - Dostaliśmy dokumentu na potwierdzenie znajdujących się w tym miejscu "skarbów". Dokumenty o wpisaniu dóbr kultury do rejestru zabytków wystawiło 21.11.1969 r. - Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Wydział Kultury. Dotyczą one, osady pochodzącej z okresu wpływów rzymskich z I-IV w. n.e., stanowiącej cenny dla nauki zabytek archeologiczny.

 

Akt

Mapka

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
Copyright 2011 Mamy swój skarb.
Joomla Templates by Wordpress themes free