Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wacław Sitarski - książka

Drukuj
Kategoria: Historia
Opublikowano Admin

Wacław Sitarski

"Historia Kask, Baranowa i Jaktorowa"

Jaktorów 1967

 

Kaski - 1000 lat historii

Pierwsza wzmianki o Kaskach pochodzą z 1406 roku. Jednak istnieją podejrzenia, że Kaski założone zostały o wiele wcześniej.

Jak podają źródła (W.Sitarski 'Historia Kask, Baranowa i Jaktorowa'), w prehistorii Polski na Mazowszu istniały małe skupiska mazurskich kmieci. Wędrując na południe chłopi zakładali małe osiedla. Jedno takie osiedle założyli na piaszczystym brzegu prawobrzeżnego dopływu Bzury, czyli rzeki Pisi. Nazwa rzeki prawdopodobnie wzięła się od zwrotu "woda do picia". Na moczarach rzeczki mieściły się gniazda różnego rodzaju ptaków. Były też między nimi kaczki. Od nazwy tych ptaków prawdopodobnie zaczerpnięto nazwę dla osiedla - Kaski.

Poza osiedlem Kaski dookoła istniały odwieczne lasy i puszcze: Jaktorowska, Wiskitska i na północ - Kampinowska. W puszcy Jaktorowskiej żyły w owym czasie piękne, olbrzymie zwierzęta - tury - królujące wszystkim zwierzętom w puszczach. To właśnie w tej puszczy w roku 1627 padł ostatni na świecie tur. Przez puszczę tę przepływała rzeczka - Pisia Tuczna, która rzekomo wzięła swą nazwę od tuczących się nad nią właśnie turów (choć nie tylko). W drugiej puszczy - Wiskitskiej - płynęła druga rzeka zwana Pisią Gongoliną. Nazwano ją tak od gęgających w jej moczarach ptaków. Obie te rzeczki łączyły się w jedną właśnie w miejscowości Kaski.

Już w wieku XIV, w czasie licznych wojen i rozbojów Kaski stanowiły wielką majętność ziemską, wraz z wielką puszczą Jaktorowską. Prowadził przez nie także jeden z głównych szlaków handlowych z Sochaczewa do Warszawy. Ciągnął się on przez lasy między Utratą a Pisią.

W XV wieku możnowładcy Kask założyli dla królów przyjeżdzających z Krakowa na łowy do puszczy Jaktorowskiej, wstępujących po drodze do Kask, punkt wypadowy na północ skraju puszczy, pobudowali parę chat i zatrzymywali się w dworku z XIV wieku. Parę kilometrów dalej założyli duży folwark hodujący wielkie stada owiec i baranów (od nich wzięła swą nazwę miejscowość Baranów).

W październiku 1573 roku w dworku w Kaskach odbył się zjazd senatorów Wielkopolskich, który powołał na tron po śmierci Zygmunta Augusta, księcia francuskiego Henryka Waleziusza.

W XVI wieku w Kaskach została założona publiczna szkoła. Założona ona została przez jezuitów, sprowadzonych do Polski za panowania Batorego. W tym samym czasie w chacie jednego z chłopów z maleńkiego Baranowa zasłynęły dwa cudowne obrazy. Cudowność ich była spowodowana licznymi uzdrowieniami. Po wielu latach obserwacji obrazy zostały przeniesione do kościoła w Kaskach.

Kościół ten z drzewa modrzewiowego ufundował w 1668 Kazimierz Sieszycki, administrator królewskiej majętności Kaski, na miejsce kościoła spalonego w czasie potopu szweckiego. W Baranowie w miejscu objawienia się obrazów postawiono małą kapliczkę. Cudowność obrazów potwierdzały kolejne uzdrowienia. Uzdrowienia te były szczegółowo opisywane i potwierdzane przez świadków.

Kościół w Kaskach został umyślnie spalony wraz z cudownymi obrazami i opisami uzdrowień przez niemiecki oddział gospodarczy SS dywizji "Wicking" podczas drugiej wojny światowejw nocy z 3 na 4 sierpnia 1944 roku.

Według urzędowej ilustracji z 1660 roku Kaski stanowiły starostwo niegrodowe w województwie rawskim, ziemi sochaczewskiej; zaliczały się do niego: wieś Kaski z folwarkiem, wieś Baranów z folwarkiem oraz wieś Jaktorów z puszczą i młynem.

W roku 1918 młodzież kaska w liczbie 30 ochotników zorganizowana przez legionistów lwowiaków, w dniu 11.XI.1918 rozbroiła Niemców w całej okolicy powiatu błońskiego. Tuż po tym młodzież pozostała pod patronatem Koła PSL "Wyzwolenie" pdbywającego konspiracyjne zebrania za okupacji niemieckiej w Kaskach. Podczas drugiej wojny światowej na terenie gminy Kaski zorganizowane były oddziały partyzanckie obejmujące niemal całą młodzież męską.

W czasie przemarszu powstańców z Puszczy kampinowskiej w dniu 29.IX.1944 roku w gminie Kaski w bohaterskich walkach z Niemcami poległo 132 powstańców i 30 cywilów. Cmentarz powstańców znajduje się we wsi Budy Zosine.

Innymi ciekawostkami z historii Kask może być fakt znajdowania skarbów na terenie dawnej gminy Kaski. I tak w 1775 roku pod Kaskami odkryto znaczną ilość monet angielskich z XI wieku. Wiosną roku 1967 nad rzeką Pisia Gągolina odkryto rzymskie denary z czasów Nerona.

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
Copyright 2011 Wacław Sitarski - książka.
Joomla Templates by Wordpress themes free